Kaip išvengti gripo?

Streso hormonai

Skubame, lekiame, darbai, reikalai, deadlinai ir... kažkodėl !STAIGA! užklumpa peršalimas ar net gripas. Ne veltui sakoma, kad visos ligos kyla dėl pertemptų nervų, įtampos ir streso. Kodėl? Viskas labai paprasta. Pažiūrėkime į šią karuselę iš evoliucinės pusės: • Pirmiausiai chroniškas stresas veikia mūsų smegenis. Kai pasiduodame stresinėms situacijoms smegenys stresą konvertuoja į pavojaus "Tuoj-Mane-Puls" signalus ir siunčia juos endokrininei sistemai [ čia tai, kuri reaguodama į nervinius impulsus gamina hormonus, reguliuojančius organizmo funkcijas ].

 • Tada, endokrininė sistema paruošia organizmą kovinei parengčiai "Pulk-arba-Bėk" ir išskiria dauuuug streso hormonų. Šie hormonai adresuojami jau imuninei sistemai ir praneša, jog kyla gresmė ir reikia būti pasiruošus sutvarkyti bet kokią atsirasiančią žalą ir atstatyti kūno pusiausvyrą [ ką ta imuninė sistema žino - gal tave meška tuoj ims drąskyti?! ].

Signalizaciniai baltymai - citokinai

 • Tuomet, imuninė sistema mobilizuoja visas jėgas ir į kraują paleidžia daug citokinų [tokių signalizacinių baltymų] ir uždegiminių biomarkerių, kurie signalizuoja organizmui gaminti visas medžiagas, kurios galės būti staigiai reikalingos žaizdos gydymui, infekcijos šalinimui, pažeistų audinių atauginimui.

Dideli minėtų signalizacinių baltymų kiekiai su kraujo tėkme nukeliauja iki smegenų, kurios vėl gauna stiprų signalą, kad kūnas vis dar kovinėje parengtyje. Smegenims nieko kito nelieka, kaip vėl paleisti pavojaus signalus neuroendokrininei sistemai, ir taip karuselė užsisuka ratu.

Tai kodėl susergame gripu?

Chroniškas stresas PASTOVIAI veikia mūsų hormoninę bei imuninę sistemas, kurios tiesiog ima ir galų gale "palūžta", kadangi dideli streso hormonų kiekiai išbalansuoja imuninę sistemą, ir ši besiruošdama "meškos atakai" tiesiog "pražiūri" įkvėptą gripo virusą, kuris smagiai ir įsikuria mūsų kūne kuriam laikui.


Kas tada?

Susirgę griebiamės visų įmanomų vaistų: tablečių, mėtinių čiulpinukų, koldreksų. Ir štai šioje akimirkoje prisimename arbatą su medumi. Ilgus metus, kai vis susirgdavau, gerdavau arbatą su medumi, jei skaudėdavo gerklę - laižydavau medų šaukštais, tačiau nė nesusimatydavau kodėl.


Kodėl medus?

Gydytojų išrašomi antibiotikai ar priešvirusiniai vaistai būna sudaryti vos iš vienos ar kelių veikliųjų medžiagų. Tai reiškia, kad tabletė veikia specifiškai susilpnindama tik konkrečią ligos sukelėjo "vietą", ir tai tik tuo atveju, jei vaistai parenkami teisingai. Be to, antibiotikai nėra selektyvūs ir pakeliui naikina dar ir mūsų pačių gyvas ir sveikas ląsteles!

Tuo tarpu medus - nenaikina mūsų organizmo. Medus - kompleksiškas. Sudarytas ne tik iš

 • ANGLIAVANDENIŲ [ todėl medus saldus ir suteikia kūnui energijos gijimui! ], bet ir iš
 • BALTYMŲ [ reikalingų naujoms sveikoms ląstelėms pagaminti ],
 • VITAMINŲ [ greitesnėms ir sėkmingesnėms gijimo reakcijoms],
 • MINERALŲ [ pvz. geležies naujoms raudonosioms kraujo ląstelėms ] ir
 • ORGANINIŲ RŪGŠČIŲ [ kurios naikina ligos bakterijas ir virusus! ].


Ką daryt?

Be abejonės, rimtai susirgus reikėtų vadovautis gydytojo nurodymais, tačiau nepamiršti ir medaus, kuris dėl savo turtingos sudėties ne tik saugiai naikins ligos sukelėjus, bet dar ir padės organizmui greičiau atsistatyti po ligos!

Kaip sako vienos radijo stoties šūkis: "Žinojimas - keičia!" aš begaliu pridurti - žinojimas atveria akis!

Linkiu visiems nesinervuoti ir būti sveikiems! ☺


Tiems, kas domitės giliau, pateikiu pirminius, labai įdomių straipsnių šaltinius:

 • 1. Ajibola A., Novel Insights into the Health Importance of Natural Honey, 2015;
 • 2. Watanabe K., Rahmasari R., Matsunaga A., Haruyama T., Kobayashi N., Anti-influenza Viral Effects of Honey In Vitro: Potent High Activity of Manuka Honey, 2014;
 • 3. Mariotti A., The effects of chronic stress on health: new insights into the molecular mechanisms of brain-body communication, 2015;
 • 4. Miguel MG, Antunes MD, Faleiro ML, Honey as a Complementary Medicine, 2017;
 • 5. Pourahmad M., Sobhanian S., Effect of Honey on the Common Cold, 2009;
 • 6. Pasupuleti VR, Sammugam L, Ramesh N, Gan SH. Honey, Propolis, and Royal Jelly: A Comprehensive Review of Their Biological Actions and Health Benefits, 2017;
 • 7. Samarghandian S, Farkhondeh T, Samini F. Honey and Health: A Review of Recent Clinical Research, 2017;
 • 8. Yaribeygi H, Panahi Y, Sahraei H, Johnston TP, Sahebkar A. The impact of stress on body function: A review, 2017.